Získajte extra zľavy pri objednávke nového mobilu s paušálom SLOBODA od 4ky! VIAC INFO
Do múzea či divadla môžete ísť aj cez displej svojho mobilu. Stačí poznať tie správne appky.
14.04.2025
Diela svetoznámych umelcov nájdeme v múzeách a galériách po celom svete. Na to, aby ste ich videli, však nemusíte cestovať až do Paríža či New Yorku. Vďaka moderným technológiám a tým správnym aplikáciám si slovenské aj zahraničné umenie môžete užiť kdekoľvek, len s mobilom v ruke.
Portál Google Arts & Culture vám umožní virtuálne preskúmať desaťtisíce umeleckých diel vo vysokom rozlíšení z múzeí po celom svete. Nechýba tu Belvedere vo Viedni, ktorý majú slováci len na skok, MoMA v New Yorku, Van Goghovo múzeum v Holandsku alebo dokonca aj múzeum NASA.
Jednotlivé umelecké diela a objekty si môžete približovať alebo ukladať do vlastných zbierok a v niektorých múzeách dokonca môžete absolvovať kompletnú virtuálnu prehliadku galérie v 3D.
Portál tiež ponúka zoznam múzeí vo vašom okolí alebo niekoľko minihier, ktoré umenie priblížia aj tým najmenším. Pokiaľ si stiahnete aj mobilnú aplikáciu, tá dokáže ešte oveľa viac – ktorýkoľvek známy obraz napríklad virtuálne zavesí priamo do vašej obývačky alebo nájde portréty, ktoré sa podobajú priamo na vaše selfies.
Máte radšej, ak sa to hýbe?
Umenie, to sú určite aj filmy. Známe streamovacie služby však okrem nich a seriálov ponúkajú aj množstvo dokumentov o umelcoch a umení. Za zmienku rozhodne stojí napríklad “domáci” dokument Architektúra ČSSR 58-89, ktorý len pred pár dňami pribudol na Netflix.
Dokument Jana Zajíčka prináša pohľad na výnimočné, hoci dnes často opomínané stavby, ktoré českí a slovenskí architekti navrhli v tomto období.
Na Netflixe si môžete pozrieť aj sériu Denník Andyho Warhola, napríklad ešte predtým, než navštívite Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach – ako totiž určite viete, rodičia tehto svetoznámeho umelca pochádzali práve z tejto časti Slovenska.
No a pokiaľ vás zaujíma skôr dizajn, ktorý je dnes dôležitý prakticky vo všetkom, od oblečenia až po autá a mobilné aplikácie, určite si nenechajte ujsť sériu Abstract: The Art of Design.
A hoci Netflix a iné streamovacie platformy dokážu ponúknuť aj skutočne kvalitné filmy a seriály, často bývajú kritizované za svoju rýchloobrátkovosť. Pokiaľ ste špecifický divák, zaujať vás môže skôr streamovacia platforma dafilms.com, ktorá sa zameriava na európsku kinematografiu a jej obsah pochádza zo siete siedmych významných európskych dokumentárnych festivalov vrátane IDFF v Jihlave.
Z domu sa vďaka technológiám môžete pozerať dokonca aj na divadlo. Dá sa to vďaka streamovacej službe Dramox, ktorá podľa svojich slov ponúka najväčší výber divadelných predstavení na jednom mieste – vznikla ešte počas pandémie, aby podporila slovenské a české divadlá.
Podcasty a tipy na tie najlepšie podujatia
O umení a umelcoch sa toho najviac dozviete od ľudí, ktorí s ním prichádzajú do styku každý deň. Trojica kurátoriek Slovenskej národnej galérie vytvára Podcast SNG, ktorý nájdete na najznámejších podcastových platformách.
Vlastný podcast má aj platforma plan.art – je neprvoplánovo o umení a kultúre. Vyberá si buď aktuálne témy, alebo prináša zaujímavé rozhovory priamo s domácimi umelcami.
A aby ste boli vždy v kontakte s výstavami, koncertami alebo predstaveniami vo vašom okolí, môžete párkrát do mesiaca skontrolovať weby ako je citylife.sk alebo kamdomesta.sk. Spoľahlivo vás informujú o všetkom, čo sa vo vašom meste deje.