Ako si objednať nový mobil s paušálom od 4ky s extra zľavami?  VIAC INFO 

Ľudia v petícii bojujú za zachovanie 4ky na trhu. Poslanci jej na poslednej schôdzi riadne zavarili

Viac ako 10-tisíc podpisov pribudlo pod Petíciu za udržanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb v elektronickej podobe a ďalších zhruba päťtisíc signatárov podpísalo petičné hárky v predajniach MobilOnline a Smartshop na celom Slovensku.

18.09.2023

Bratislava, (18.09.2023) – Viac ako 10-tisíc podpisov pribudlo pod Petíciu za udržanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb v elektronickej podobe a ďalších zhruba päťtisíc signatárov podpísalo petičné hárky v predajniach MobilOnline a Smartshop na celom Slovensku. A to len počas tohto predĺženého víkendu.

Keďže nadchádzajúca štátom organizovaná aukcia frekvencií znevýhodňuje najmladšieho mobilného operátora 4ka, ten sa podpisovou akciou bráni a s pomocou verejnosti chce dosiahnuť vyrovnanie pomerov na trhu. Ako jediný totiž nedisponuje tzv. nízkymi frekvenciami pod 1 GHz, ktoré slúžia na pokrývanie vidieka či menej osídlených oblastí. 

„Pôvodný návrh Regulačného úradu z decembra 2022 mal ambíciu vyrovnať pozície štyroch mobilných operátorov a 4ka by získala frekvencie, na ktorých môže dobudovať svoju sieť. V lete ale úrad zverejnil pozmenený zámer, v ktorom poprel svoje pôvodné plány. Môžeme sa len domnievať, prečo a pod akým vplyvom sa tak stalo,“ hovorí Juraj Ondriš, predseda predstavenstva SWANu, ktorý prevádzkuje operátora 4ka.

Zároveň pripomína zmeny, ku ktorým došlo v danom období. „Parlament na poslednej schôdzi pred predčasnými voľbami v smršti rôznych hlasovaní zmenil v jeden jediný deň hneď dva zákony, ktoré zásadne ovplyvňujú regulátora. Kým donedávna mohli odvolať šéfa úradu len poslanci na návrh vlády väčšinou hlasov v pléne, dnes je to v rukách jediného človeka – predsedu NR SR. Tiež oklieštili regulačné právomoci Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, teda de facto štátu. Ten v minulosti mohol rozhodovať spory v oblasti prístupu do siete, čiže v našom prípade tzv. národného roamingu, ktorý nám musia poskytnúť ostatní operátori, kým dobudujeme vlastnú sieť.“ 

Aj keď to vyzerá, že tieto zmeny spolu nesúvisia, môžu byť pre budúcnosť najmladšieho operátora zásadné. V prípade, ak v nadchádzajúcej aukcii totiž nezíska potrebné frekvencie na dobudovanie plnohodnotnej mobilnej siete, bude aj naďalej odkázaný na národný roaming, tak ako doteraz. Vďaka zmene zákona už ale ostatní operátori nebudú musieť takúto možnosť 4ke ponúknuť a zmizla aj možnosť Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb takýto spor rozhodnúť.

Samotný úrad pritom vo svojej nedávno zverejnenej analýze hovorí o tom, že 4ka výrazne prispela k zníženiu cien pre koncových zákazníkov na Slovensku bez ohľadu na to, akého operátora používajú. Kým pri jej vstupe na trh stál 1GB dát vyše 13 eur, dnes je to v priemere jedno euro. A tiež pripomína, že v krajinách, kde došlo k odchodu vyzývateľa z trhu mobilných operátorov, následne stúpli ceny až o 27%.

„Už v tejto chvíli máme pod petíciou dosť podpisov na to, aby sa ňou úrad zaoberal. Pokračujeme však v ich zbieraní ako v online petícii, tak v predajniach MobilOnline a Smartshopoch, ale i v uliciach slovenských miest. Veríme, že aj tento záujem verejnosti podnieti úrad, aby sa vrátil k svojmu pôvodnému zámeru a udrží na Slovensku aj naďalej efektívne konkurenčné prostredie medzi mobilnými operátormi. Len to totiž dokáže vygenerovať pre zákazníkov nízke ceny volaní, dát či SMS,“ prízvukuje J. Ondriš. Operátor v tejto súvislosti spustil aj informačnú webstránku, na ktorej vysvetľuje všetky súvislosti.

© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.
© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.
© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.