Ako si objednať nový mobil s paušálom od 4ky s extra zľavami? VIAC INFO
Našťastie vám prinášame niekoľko tipov, ako na internete overovať informácie a nenechať sa oklamať.
19.11.2019
Internet je plný ľahko dostupných správ a informácií. Zďaleka to však neznamená, že sú všetky pravdivé.
Pri troche snahy môžete sledovať aj individuálne profily tých najlepších novinárov, no na druhej strane, hlavne na menej skúsených používateľov na nete číha aj množstvo hoaxov, dezinformácií alebo vyslovených klamstiev.
S nebezpečnými statusmi o škodlivom očkovaní, alternatívnych liečbach rakoviny alebo súťažiach, ktorých jedinou úlohou je zozbierať vaše osobné údaje, sa roztrhlo vrece aj na Facebooku.
V budúcom roku nás čakajú dôležité parlamentné voľby a v celosvetovom meradle zas bude dôležitá voľba nového amerického prezidenta.
Dá sa teda očakávať, že farmy plné trollov a falošných profilov začnú opäť pracovať naplno.
Novým trendom sa podľa všetkého stanú tzv. deep fake videá. Už neplatí, že upraviť sa dajú len fotografie a videá alebo hlasové nahrávky sú v bezpečí. Moderné technológie a umelá inteligencia dokáže vytvoriť verný hlas a podobizeň takmer akejkoľvek osoby. V bezpečí navyše nie sme ani na Slovensku.
Dokazuje to napríklad promo televíznej stanice HBO k novému seriálu Bez vědomí. V ňom síce vidíte muža nápadne sa podobajúceho na českého prezidenta Miloše Zemana, no v skutočnosti ide o zábery vygenerované v počítači. Zeman nič zo slov, ktoré znejú jeho hlasom, nikdy nepovedal.
Dočkali sa aj voliči vo Veľkej Británii zmietanej Brexitom. Dvaja najväčší oponenti Jeremy Corbyn a aktuálny premiér Boris Johnson si na deep fake videu vymieňajú pochvaly. Nič také sa však v skutočnosti nestalo.
Je teda možné, že už nebudeme môcť veriť prakticky ničomu, na čo na internete narazíme? Nie celkom, treba však dodržiavať základné pravidlá overovania informácií.