Ako si objednať nový mobil s paušálom od 4ky s extra zľavami? VIAC INFO
Vedomosti dnes môžete nasávať aj ušami. Vybrali sme najlepšie podcasty pre školopovinných aj dospelých.
12.09.2024
Školský rok sa už naplno rozbehol. Nové poznatky a informácie však zďaleka nepotrebujú len školáci a hlad po vedomostiach vôbec nemusíte zaháňať len knihami a učebnicami.
Čoraz populárnejšie sú podcasty, ktoré si môžete do uší pustiť vo fitku alebo počas cesty vlakom. V niektorých moderátori každý týždeň rozoberajú jednu zaujímavú tému, do iných zas volajú hostí, ktorí sú ozajstní experti vo svojom obore a okrem teoretických vedomostí uspeli aj v praxi.
Vybrali sme tie najlepšie pre študentov aj dospelákov s ich vlastnými problémami a starosťami.
Sandru z Dejepis Inak poznáte aj z YouTube a jej obsah svojim žiakom často odporúčajú aj samotní učitelia. V každom dieli si vyberie jednu dôležitú tému, ktorú sa snaží rozobrať s historickou presnosťou, pridáva však aj rôzne zaujímavosti a veci, ktoré ste možno nevedeli.
Výhodou je tiež to, že sa dokáže zamerať aj na aktuálne udalosti, ktoré v našich starých učebniciach ešte nenájdete. Nedávno napríklad pripravila sériu o Európskej únii alebo o vzniku rómskych osád, ktoré nájdete aj na Slovensku.
Jozef Kleberc a známy vedecký influencer Samuel Kováčik každý týždeň diskutujú najmä o fyzike a vesmíre, teda oblastiach, v ktorých si aj tí najlepší profesori musia priznať, že o nich stále viac nevieme ako vieme.
Jednotlivé témy však vedia priniesť populárno-náučnou formou, takže určite nikoho nenudia a práve naopak, v deckách možno prebudia túžbu ísť študovať na MatFyz alebo inú fakultu pre budúcich vedcov a výskumníkov.
V posledných častiach pribúdajú aj rozhovory so skutočnými vedeckými kapacitami a tzv. FAQ diely, kedy obaja odpovedajú na otázky od poslucháčov.
Dostať vedecké poznatky k ľuďom zrozumiteľným jazykom – to je motto menej známeho podcastu Veda na dosah, ktorý však už dlhšie vychádza jeden či dvakrát za mesiac.
Epizódy majú často aj hodinu, sú teda dlhšie ako v prípade Dejepisu Inak či Vedátora. Venujú sa však napríklad aj fenoménu ADHD, ktorý aj vďaka vplyvu sociálnych sietí sťažuje sústredenie a vzťahy mnohým mladým ľuďom. Počúvať však môžete aj o klimatickej kríze, technológiách vírusoch či nespavosti spôsobenej svetelnou kontamináciou.
MediCast je podcast od medikov pre medikov – študentov rôznych lekárskych fakúlt, ktorý sa rozhodli pre jedny z najťažších škol, no najdôležitejších povolaní.
V jednotlivých epizódach vyspovedali napríklad dermatologičku, gynekologičku alebo záchranára, ktorý jazdí zo sanitkou a lieta s vrtuľníkom. Budúcim medikom tieto podcasty možno pomôžu vybrať si svoju budúcu špecializáciu, nám ostatným zas pomôžu dozvedieť sa čosi o vlastnom zdraví a priblížia často život našich lekárov.
Podcast, v ktorom sú hosťami úspešní podnikatelia zo Slovenska, vám pomôže nájsť motiváciu vstať do práce či školy a možno aj začať budovať nejaký vlastný projekt.
Rozprával v ňom už expert na predaj nielen v e-shopoch, zakladateľ domácej značky barefoot topánok či dizajnér Jakub Ptačin.
Matematiku a čísla majú na škole radi len tí najodvážnejší, v bežnom živote sa však určite oplatí rozumieť ekonomike, investíciám alebo osobným financiám a to zďaleka nie len vo chvíli, kedy uvažujete o hypotéke na vlastné bývanie.
Podcast Ekonómia ľudskou rečou má všetko už v názve – odborníci vám vysvetlia, či sa oplatí investovať do nehnuteľností, prečo Slovensko platmi stále zaostáva za Západom alebo či sa potrebujete mať fotovoltické panely na streche vášho domu – to sú témy len niektorých posledných podcastov.
Z rovnakého súdka je aj český podcast novinárky Markéty Bidrmanové s jej hosťami z radov bankárov a ekonómov, ktorí vám – ľudskou rečou – poradia, kam investovať už pár stoviek eur z každej výplaty a šetriť si tak na dôchodok, aké to bude s úrokmi na hypotékach a aké témy hýbu svetom peňazí a financií.
Nestíhate sledovať správy alebo už máte plné zuby statusov a článkov o politike? Podcast Vinohradská 12 od Českého rozhlasu dokáže aktuálne udalosti zhrnúť trochu inou formou a vysvetliť ich v súvislostiach.
Správy od najbližších susedov navyše v rovnakom pomere dopĺňajú aj tie zo sveta, takže si naozaj rozšírite obzory.
Na Slovensku sa o podobný formát snaží magazín Forbes, ktorý prináša každodenný prehľad správ za posledných 24 hodín zo sveta biznisu, otravnej politiky tam tak budete počuť oveľa menej, než v bežných spravodajských podcastoch.
Vlastný podcast má aj 4ka. Dozviete sa v ňom o novinkách vo svete technológií, mobilov, volaní a služieb mobilných operátorov.
Posledná časť je ako ušitá pre študentov, ktorí stále milujú počítačové hry. Hovorili sme v ňom o e-gamingu a o tom, v čom sú elektronické športy podobné tým skutočným zo štadiónov či televíznych obrazoviek.