Ako si objednať nový mobil s paušálom od 4ky s extra zľavami? VIAC INFO
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vlastne vznikla prvá SMS správa? A kam sa odvtedy formát krátkych správ posunul?
22.12.2017
Prvá SMS-ka sa objavila presne 3. decembra 1992. Vtedy z klasického počítača, ktorý vlastnil chlapík menom Neil Papworth, odišiel Richardovi Jarvisovi z Vodafonu kratučký text “Veselé Vianoce” na jeden z vtedajších mobilných telefónov. Tým bol model Orbitel 901 s hmotnosťou 2,1 kilogramu. Podstatou tejto “akcie” bol fakt, že vtedajšie mobily ešte nemali žiadnu formu klávesnice.
Odvtedy sa SMS-ky stali prakticky najpopulárnejšou formou komunikácie a je to práve Štedrý deň, kedy operátori zaznamenávajú najhustejšiu prevádzku. V sieti 4ky to bolo vlani presne 1 308 769 správ.
Keď sa však do svojho priečinka s textovými správami pozriete dnes, zrejme zistíte, že väčšinu z tých prijatých správ, ktoré vám zaberajú miesto na mobile, tvoria bankové výpisy, potvrdzovacie kódy alebo informácie od vášho operátora. Kde sú priatelia a známi?
Možno si s nimi píšete častejšie cez niektorý z populárnych instant messengerov, ktoré sú zadarmo, ponúkajú funkcie navyše a potrebujú len pripojenie k internetu.
O zmenách na Facebooku po zavedení Prieskumníka si môžete myslieť všeličo, ale správy cez Messenger sú rýchle, dostupné a k ich použitiu tiež láka možnosť odosielať fotografie alebo videá. Po samotnom Facebooku a YouTube ide o tretiu najsťahovanejšiu aplikáciu pre smartóny vôbec.
Túto službu používa každý deň viac než miliarda používateľov. Jej výhodou je hlavne spárovanie s klasickým telefónnym číslom. Ak teda poznáte kontakt na svojho starého známeho a viete, že WhatsApp aktívne používa, po nainštalovaní aplikácie ho na svojej obrazovke pravdepodobne uvidíte online.
Známa aplikácia Skype v súčasnosti na svojej popularite trochu stráca – vyššie spomínané duo aplikácií dokáže prakticky to isté a ešte omnoho viac... Napriek tomu je služba vlastnená Microsoftom doslova synonymom pre videohovory. Možno už o nej počuli aj vaši starí rodičia. Zo všetkých je najpopulárnešia vo firmách a biznis prostredí – dokáže totiž zdieľať celú obrazovku počítača a prezentácie.
Že ste o tejto službe ešte nepočuli? V Číne je však všetko inak! V týchto končinách WeChat nesprostredkúva len komunikáciu s priateľmi, ale aj platby v obchodoch, taxíkoch, výdajných automatoch a podobne. Postačí naskenovať všadeprítomné QR kódy. Rovnakým spôsobom získate informácie o dielach v múzeách alebo parkoch.
Ak sa pri chatovaní cez internet necítite dostatočne bezpečne, pomôcť by vám mal práve Telegram Messenger. Komunikácia prechádza cez náročné šifrovanie a podľa slov vývojárov ju nie je možné odchytiť. Nemá limit pre odosielanie príloh a umožňuje vytvárať obrovské skupiny s až 50-tisíc členmi. To sa hodí pri komunikácii používateľov s rovnakými záujmami, hoci sa navzájom nepoznajú.
Nezabúdajte, že v sieti 4ky vás jedna SMS stojí iba 4 centy a s paušálom TO.∞ sa nemusíte obmedzovať vôbec. Pokojne môžete vyskúšať všetky z vyššie uvedených aplikácií a vybrať si tú najvhodnejšiu. A ak by vás zaujímalo, ako tématicky obliecť svoj smartfón do vianočného šatu, poradíme vám.